Bezpieczne kosmetyki dla dzieci – jak wybierać?

Dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa, cienka i podatna na podrażnienia, aż do 3 roku życia. Bezpieczne kosmetyki dla dzieci to zatem konieczność, aby zadbać o wszystkie warstwy ich skóry. Zapewnić jej odpowiednie nawilżenie oraz ochronę przed mikroorganizmami. Z pewnością nie można wybierać produktów, z których korzystają dorośli. Co zatem możemy rozumieć pod pojęciem bezpiecznych kosmetyków?

Bezpieczne kosmetyki dla dzieci – wymagająca skóra malucha

Skóra maluszków przez pierwsze lata życia nie spełnia należycie swoich funkcji. Zanim zacznie skutecznie chronić i zatrzymywać wodę, aby nie doszło do nadmiernego przesuszenia, mija co najmniej kilka lat. Co to oznacza? Dzieci w pierwszych latach życia narażone są na uszkodzenia naskórka. To zaś sprzyja wnikaniu mikroorganizmów przez niedoskonałą barierę ochronną. Ponadto łatwiej o podrażnienia czy reakcje alergenne w wyniku kontaktu z rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi.

Stosując bezpieczne kosmetyki dla dzieci, czyli pozbawione zbędnych substancji zapachowych, barwników, a przede wszystkim związków potencjalnie drażniących, wspomagana jest prawidłowa praca skóry. Mówimy bowiem o największym pod względem powierzchni narządzie występującym w ludzkim organizmie.

Jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji

Maluszek nie potrzebuje tak dużej liczby kosmetyków, z jakiej korzystają dorośli. Wręcz nie jest to wskazane. Możemy jednak wskazać produkty, które stają się niezbędne podczas codziennej pielęgnacji. Pośród nich wymienia się krem na odparzenia z zawartością tlenku cynku. Maluszek, który jeszcze nie załatwia się samodzielne, przez dłuższy czas jest narażony na podrażnienia skóry, wywołane wilgotną pieluszką. Tlenek cynku zawarty w kremie na odparzenia, chroni skórę, ale nie zatyka jej.

Wrażliwa, sucha i cienka skóra maluszka, potrzebuje nawilżania, w szczególności, jeśli dziecko zmaga się z atopią. Do nawilżania po każdej kąpieli, a w przypadku schorzeń skórnych nawet kilka razy dziennie, sprawdza się oliwka dla dzieci. Jej zadaniem jest również natłuszczanie.

W grupie, którą stanowią bezpieczne kosmetyki dla dzieci, znajdujemy szampon do mycia włosków. Na samym początku warto jednak pamiętać o tym, że podczas kąpieli główkę można myć specjalnym kosmetykiem przeznaczonym do całego ciałka dziecka. Nieco później, gdy pojawia się coraz więcej włosków, lepiej zainwestować w szampon.

Linie kosmetyków przeznaczone dla dzieci

Półki sklepowe uginają się pod ciężarem kosmetyków. Szukając tych dla dzieci, należy wybierać specjalne linie stworzone z myślą o potrzebach najbardziej wymagającej i wrażliwej skóry maluszków. Trzeba czytać informacje na opakowaniach, wśród których zawarte są wiadomości, od którego roku życia może być stosowany dany produkt.

Bezpieczne kosmetyki dla dzieci powinny posiadać atesty potwierdzające ich jakość oraz możliwość stosowania u maluchów, bez ryzyka powstawania podrażnień. Najważniejsze atesty to te wydawane przez Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowy Zakład Higieny.

Nie tylko kosmetyki

Mamy już wybrane bezpieczne kosmetyki dla dzieci. Co dalej? Rodzice muszą pamiętać o tym, że liczy się odpowiednie przygotowanie całego rytuału kąpieli. Delikatne osuszanie skóry tuż po jej zakończeniu, bez pocierania ostrym ręcznikiem, ponieważ to prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń naskórka. Dodatkowo zaleca się szukanie produktów, które są hipoalergiczne, bez zbędnych zapachów i barwników, które maluchom do niczego nie są potrzebne.

Bezpieczne kosmetyki dla dzieci są gwarancją należytej dbałości o wrażliwą skórę najmłodszych. Wybierajmy je zgodnie z potrzebami swoich pociech, a zapewnimy im nie tylko przyjemny czas w trakcie i po kąpieli.

Ocena

About the author

Ania Czarska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge