Butelka do karmienia dziecka – na miarę potrzeb malucha

W wyprawce dziecięcej musi się znaleźć miejsce na butelkę do karmienia dziecka. Nawet te mamy, które decydują się na karmienie piersią, nie zawsze mogą być przy dziecku. Korzystają z pokarmu odciąganego, gdy są w podróży. Czasami zostawiają go w butelkach, by bliscy mogli zająć się karmieniem maluszka podczas ich nieobecności. Jest również spora grupa mam, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią lub mają z tym problem tuż po porodzie.

Butelka może być w wielu przypadkach ratunkiem dla rodziców, ale i głodnych dzieci. Jak jednak wybrać tę odpowiednią, aby wspomagała również prawidłowy rozwój narządu mowy, zachęcała dziecko do jedzenia i nie wpływała na połykanie powietrza wraz z pokarmem?

Różne rodzaje butelek dla dzieci

Wybór butelki do karmienia dziecka musi być podyktowany wiekiem maluszka. Noworodkom i niemowlętom do 4. miesiąca życia, podaje się pokarm w butelce o pojemności maksymalnie 150 ml. To wystarczająco dla takiego maluszka, który jednorazowo nie jest w stanie i nie potrzebuje spożyć więcej pokarmu. Dla starszych maluchów przydadzą się butelki o pojemności 220 ml.

Kolejny etap zmian butelek na jeszcze większe, zależy od potrzeb brzdąców. Rodzice sami zauważą, w którym momencie będzie trzeba kupić kolejną, jeszcze większą butelkę. Produkty o różnych pojemnościach, które można dobrać do wieku dziecka, ale i innych jego potrzeb, oferuje sklep dla dzieci Wozki-foteliki.pl.

Kształty butelek do karmienia

Znane nam są butelki do karmienia o klasycznych kształtach. Jest to jednak dopiero pierwsza propozycja, spośród wszystkich dostępnych na rynku. Mamy mogą zainwestować w butelki, których smoczki kształtem przypominają kobiecą pierś. Dzięki temu maluch, który jest karmiony w ten sposób, praktycznie nie zauważa różnicy. To również dobry pomysł, aby dziecko ćwiczyło dokładnie te same mięśnie i odruchy, które są mu niezbędne, by sprawnie spożywać pokarm bezpośrednio z piersi mamy.

Chętnie wybierane są specjalne butelki antykolkowe. Maluszek, który nieustannie płacze po jedzeniu, najpewniej zmaga się z kolką. Jej przyczyny są różne, ale główną stanowi połykanie powietrza wraz z pokarmem. Antykolkowe butelki mają specjalne kształty, mogą być zakrzywione, dzięki czemu zapobiegają przedostawaniu się powietrza do pokarmu. Innym rozwiązaniem są butelki o smoczkach, których konstrukcje nie pozwalają na gromadzenie się powietrza w mleku bądź innym pokarmie płynnym.

Materiały, z jakich wykonuje się butelki

Do wyboru rodzice mają butelki szklane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Te pierwsze uznaje się za bardziej higieniczne i zdrowsze dla maluszka. Łatwiej je utrzymać w czystości, zdezynfekować, poza tym są odporne na odkształcenia czy powstawanie przebarwień. Niestety, mogą się potłuc, są również cięższe.

Lżejsze i elastyczne są butelki do karmienia bazujące na tworzywach sztucznych. Tu również można znaleźć całą gamę produktów o dodatkowych funkcjach. Do tego ciekawa estetyka – kształty, kolory i zdobienia, które mają umilić czas karmienia maluszkowi, a także zachęcić go do jedzenia. Plastikowe butelki nie ulegną stłuczeniu, a dla dziecka będą wygodne podczas użytkowania, bo nie zmęczą się jego rączki. Należy jednak pamiętać o ich wymianie, nie rzadziej niż raz na 2-3 miesiące, aby zachować higienę.

Ile kupić butelek do karmienia?

Warto postawić na kilka butelek do karmienia. Dzięki temu rodzice będą mogli swobodnie wyczyścić i pozostawiać do całkowitego wyschnięcia wcześniej używane butelki, natomiast maluszek nie będzie musiał czekać na swoją porcję jedzenia. Ponadto taki zapas przydaje się w podróży, chociażby wtedy, gdy nie ma możliwości umycia butelki. I wreszcie można zagospodarować kilka butelek do karmienia w taki sposób, aby dobierać je zgodnie z rodzajem podawanego pokarmu.

Wybór butelki do karmienia, choć początkowo stanowi wyzwanie, z powyższymi wskazówkami staje się znacznie łatwiejszy. Uwzględnijmy potrzeby dziecka i swoje, a z pewnością uda się dokonać satysfakcjonujących zakupów.

Ocena

About the author

Ania Czarska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge