Higiena zębów – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Właściwa higiena zębów to podstawa, jeśli chcemy cieszyć się nie tylko zdrowym, ale i pięknym uśmiechem. Nieregularne czyszczenie, brak wizyt kontrolnych u stomatologa, źle dobrane produkty do higieny jamy ustnej. To wszystko sprawia, że zarówno nasze uzębienie, jak i dziąsła, policzki, język – cała jama ustna – zaczynają być w złym stanie. Udzielamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Higiena zębów – jaka szczoteczka do mycia zębów?

Na rynku znajdujemy wiele rodzajów szczoteczek do mycia zębów. Zacznijmy od tych manualnych. Mogą oferować stopień twardości włosia – miękkie, średnie, twarde. Przy zębach wrażliwych, a do tego krwawiących dziąsłach, lepiej wybierać szczoteczki miękkie. Te o średniej twardości z powodzeniem nadają się dla osób, które nie mają problemów z jamą ustną. Twarde szczoteczki przeznaczone są do mycia protez i aparatów ortodontycznych. Alternatywą dla szczoteczek manualnych są elektryczne. Czy to lepszy wybór, gdy w grę wchodzi skuteczna higiena zębów? To zależy.

Elektryczne szczoteczki w krótszym czasie są w stanie dokładniej oczyścić zęby. To prędkość i dokładność działania, jakiej ludzkie ręce podczas czyszczenia zwykłą szczoteczką, nie są w stanie osiągnąć. Mniej pozytywną stroną medalu jest ta, że trzeba umieć się nimi posługiwać. Co w tym trudnego? Niby nic, ale przy jamie ustnej z problemami, niewłaściwym sposobem szczotkowania z użyciem szczoteczki elektrycznej, można pogłębić swoje problemy.

Zachowanie elementu, jakim jest higiena zębów, będzie łatwe i bezproblemowe, jeśli wybrana szczoteczka będzie mieć elastyczną główkę, a do tego będzie dobrze trzymać się w dłoni.

Czyszczenie języka

Nie tylko higiena zębów ma wpływ na stan całej jamy ustnej. Co nam po czystych zębach, jeśli bakterie gromadzące się na języku czy policzkach, znów osiądą na zębach i dziąsłach? Z tego względu trzeba zadbać także o policzki i język. Główki szczoteczek mogą posiadać specjalne, niewielkie wpustki na zewnętrznej stronie, które mają za zadanie oczyszczać pozostałe powierzchnie w jamie ustnej. Niestety łatwo w ten sposób przenieść bakterie na zęby i dziąsła. Lepszym pomysłem jest zakup oddzielnego akcesorium do czyszczenia języka i policzków.

Higiena zębów to prawidłowo dobrane produkty czyszczące

W dbaniu o jamę ustną liczy się, jakie produkty wybieramy: pasty do zębów, płyny do płukania ust i nici dentystyczne. Osoby niemające żadnych problemów po stronie jamy ustnej, mogą wybierać pasty do czyszczenia zębów o kompleksowym działaniu. Inni powinni decydować wedle problemu, z jakim się zmagają. Do wyboru są pasty wybielające, odświeżające, zapobiegające parodontozie i nie tylko. Do tego nici dentystyczne pozwalające dotrzeć do szczelin, których nie ma szans wyczyścić włosie szczoteczki. Na koniec płyny do płukania ust, najlepiej bez zawartości alkoholu, który wpływa na wysuszanie śluzówki.

Jeśli w taki sposób wyposażymy swoje miejsce do pielęgnacji w łazience, higiena zębów będzie nie tylko prosta, ale przede wszystkim skuteczna i pozwoli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na długi czas.

Ocena

About the author

Ania Czarska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge