Implanty zębowe – co trzeba wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy

Implanty stomatologiczne, kolokwialnie można by powiedzieć, że ratują nasze zęby, tak naprawdę zaś miejsca, w których już pojawiły się ubytki zębowe, a gdzie dopiero mają zostać wykonane protezy stomatologiczne. Choć pojawia się wiele pytań i wątpliwości, a same implanty poza zaletami, nie są pozbawione wad, mogą służyć pacjentom nawet całe życie i chronią przed wieloma problemami z całą jamą ustną.

Implant stomatologiczny

Implant stomatologiczny to niewielki tytanowy wkręt. Umieszcza się go w kości szczęki bądź żuchwy, na stałe. Tytanowy wkręt szybko integruje się z kością, a po paru miesiącach zrasta się z nią na stałe. Tworzy się naturalny, stabilny fundament, który stanowi bardzo dobrą bazę do wykonywania odbudowy protetycznej.

Brak już jednego zęba wpływa na zanik kości, rozsuwanie się czy też pochylanie pozostałych zębów, a zmiany te są nieodwracalne, stąd implanty zębowe stają się ratunkiem przed resorpcją kości. To zahamowanie negatywnych zmian w obrębie jamy ustnej. Atutem jest brak konieczności szlifowania naturalnych zębów sąsiednich, które przeważnie są zdrowe. Materiały, z jakich wykonywane są implanty, najczęściej są dobrze przyswajane przez organizm i nie powodują powstania jakichkolwiek skutków ubocznych.

Zalety implantów zębowych

Poza ograniczeniem ryzyka bezpowrotnego zaniku kości, jak i brakiem konieczności szlifowania zębów sąsiadujących podczas wszczepiania implantów, można liczyć na zachowanie pełnej estetyki uśmiechu. To efekt, który pozostaje na bardzo długi czas. Zostają również przywrócone funkcje naturalnego uzębienia. Nie ma problemów z żuciem, uśmiechaniem się czy swobodnym mówieniem.

Budowane na implantach zębowych protezy i mosty, dają poczucie pewności i bezpieczeństwa. Takich efektów nie są w stanie zaoferować protezy ruchome. Dla pacjentów to zdecydowanie większy komfort. Lepsze samopoczucie, wygoda, możliwość normalnego jedzenia ulubionych produktów, estetyka uzębienia, a co za tym idzie uśmiechu, wpływa na podniesienie poczucia własnej wartości. Fizyczna ingerencja w uzębienie, wpływa zatem pośrednio na aspekt psychiczny, a efekty są długoterminowe.

Wady, które trzeba rozważyć

Jedną z przeszkód przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu implantów stomatologicznych, jest cena związana z całym procesem leczenia, ale i jego czas. Choć w ostatecznym rozrachunku jest to oszczędność finansowa, wydatek nawet kilku tysięcy złotych, chociażby rozłożonych na kilka miesięcy leczenia, dla wielu osób wciąż pozostaje niedostępny.

Obecnie stosowane są najnowsze technologie, a biorąc pod uwagę dziedzinę stomatologii, która w znaczącym stopniu poszła do przodu, ryzyko odrzucenia przez organizm implantu zębowego, zostało znacznie ograniczone, jednak trzeba się liczyć z taką sytuacją. Ponadto osoby mające implanty stomatologiczne, nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek ustępstwa w kwestii higieny jamy ustnej, bo to gwarancja zachowania zdrowia i braku problemów w przyszłości.

Efekty długoterminowe są na tyle korzystne, że warto rozważyć leczenie implantologiczne.

Ocena

About the author

Ania Czarska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge