Mam na oku lampę podłogową!

Lampa podłogowa – efektowna, mobilna, ciekawa. Cieszy się coraz większym uznaniem pośród oświetleniowych konstrukcji, bo łączy w sobie funkcjonalność i estetykę. Poza tym można ją zastosować w rozmaitych wnętrzach, nadać jej konkretnych ról i sprawić, że będzie również zdobiła. O czym pamiętać podczas jej wybierania? Gdzie znaleźć wymarzony typ?

Pomieszczenie, w którym ma zagościć lampa podłogowa

Na początek warto się zastanowić, w którym pomieszczeniu ma stanąć lampa podłogowa. Od tego bowiem zależy, na jaką konstrukcję postawimy. Czy będzie to oświetlenie zastępujące lampę główną, a może jedynie dodatkowe oferujące nastrojowe światło? Rola i funkcjonalność danego pomieszczenia są bardzo ważne. Przyjrzymy się bliżej możliwościom.

W dużym salonie, w którym na suficie już zagościło oświetlenie główne, potrzebne jest doświetlenie mniejszych fragmentów przestrzeni. Liczy się również nastrój, a to właśnie lampy dodatkowe będą odpowiadały za jego tworzenie. Stawiając na lampę podłogową, dobrze jest wybrać tę o źródle światła opatrzonym kloszem, bowiem można będzie liczyć na subtelność światła, a co za tym idzie, pożądany klimat wnętrza. Lampę można ustawić przy kanapie wypoczynkowej lub fotelu w kąciku stworzonym z myślą o relaksie.

Innym rozwiązaniem jest ustawienie lampy podłogowej w kącie dużego salonu. Wtedy jej funkcjonalność spada na drugi plan, ponieważ głównym zadaniem jest ozdoba wnętrza. Światło kierowane ku górze dodatkowo optycznie podwyższa pomieszczenie, czyni je bardziej przestronnym. Kierowane zaś ku dołowi, pozwala uczynić salon jeszcze bardziej przytulnym. Poza tym wąska wiązka świetlna eksponuje detale. Przeglądając ofertę, jaką posiada wybrany sklep z lampami, należy zwrócić uwagę na jej rozmiary, przede wszystkim podstawy. Dlaczego? Bo zwykle jest ona spora i potrzeba wygospodarować niemało miejsca na jej ustawienie. Oświetlenie nie może jednak przytłaczać wnętrza, stąd gabaryty będą mieć duże znaczenie.

Klasyczna, nowoczesna czy futurystyczna?

Rynek oświetleniowy jest coraz bogatszy. Znalezienie projektu, nawet najbardziej designerskiego, nie stanowi dziś najmniejszego problemu. Mamy do wyboru lampy podłogowe, które są dość proste i klasyczne. Nie brakuje tych nowoczesnych, chociażby cieszącego się uznaniem Tripodu, którego baza przypomina sztalugę, a całość jest niezwykle oryginalna. Ofertę zamykają futurystyczne kompozycje, które w niczym nie przypominają tradycyjnego oświetlenia. Którą propozycję wybrać?

Wystrój wnętrz powinien być spójny i harmonijny. Jeśli lampa podłogowa ma uzupełniać się z pozostałymi typami oświetlenia, liczy się jej funkcjonalność, która jest priorytetem, można kupować w komplecie. Aranżacja zachowa swoje walory, będzie estetyczna i praktyczna. Gdy przychodzi chęć, by wyeksponować lampę podłogową i uczynić z niej główną dekorację, można pozwolić sobie na znacznie więcej fantazji.

Warto pamiętać o tym, by mimo wszystko zastosowane lampy łączył chociaż jeden element. Może to być kolor, materiał, kształt czy detal. Równowaga we wnętrzu sprzyja uzyskiwaniu przyjaznej atmosfery, a i to jest ważne w domowych pomieszczeniach.

Atuty lampy podłogowej

Mobilność to zaleta, która wysuwa się na prowadzenie. Do tego możliwość zmiany klosza czy abażuru, by odświeżyć wygląd lampy. Tego nie są w stanie zaoferować właściwie żadne inne projekty. Licząc na możliwość zmodyfikowania aranżacji, ale bez wydawania pieniędzy na nową lampę, warto postawić na oświetlenie podłogowe. Dzięki mobilności lampę można również „przymierzyć” do wnętrza. W realiach sprawdzić, czy miejsce, które pierwotnie zostało wybrane będzie odpowiednie, czy jednak przyjdzie nam poszukać innego fragmentu powierzchni, na którym zadomowi się lampa podłogowa.

Pamiętajmy na koniec również o doborze właściwych żarówek, barwy światła i jego mocy. Im wyraźniejsze, jaśniejsze, tym lepiej oświetlone wnętrze. Przy węższej wiązce światła lub kolorowym świetle, pomieszczenia stają się bardziej dekoracyjne, a do tego klimatyczne.

Ocena

About the author

Ania Czarska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge