Moc ukryta w ziołach

Moc ukryta w ziołach

Dobroczynna moc płynąca z natury to dziś wiedza znacznie mniej popularna niż jeszcze sto, czy dwieście lat temu. Obecnie zdecydowanie częściej polegamy na osiągnięciach medycyny konwencjonalnej, zapominając, że również ona bazuje w dużej mierze na pozyskanych z przyrody ziołowych ekstraktach. 

Zioła leczą, poprawiają samopoczucie, pomagają zachować urodę i wydłużają życie. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy greckiej wyspy Ikarii, zamieszkiwanej przez populację mogącą pochwalić się jedną z najdłuższych średnich długości życia w Europie.

Tam, gdzie spadł Ikar

Mieszkańcy Ikarii żyją średnio dziesięć lat dłużej niż inni Europejczycy. Co więcej, cieszą się też dobrym zdrowiem i nawet w podeszłym wieku pozostają aktywni fizycznie. Jak to możliwe?

Dieta na Ikarii zdecydowanie różni się od tej, która znana jest większości Europejczykom. Ikarianie nie tylko unikają smażonych potraw, ale do przygotowywanych posiłków dodają wiele ziół. Dzięki temu charakteryzują się one aromatycznym smakiem oraz sprzyjają zdrowiu.

Długowieczność mieszkańców Ikarii to ewenement nie tylko na skalę europejską, ale także światową. Gdy w innych zakątkach Europy zachwycamy się, gdy ktoś dożyje setki, na greckiej wyspie aż roi się od stulatków. Według ostatnich, przeprowadzonych w Grecji badań co trzeci mieszkaniec tej wyspy dożywa co najmniej 90 lat. Do tego mało który staruszek narzeka na serce, demencję, czy inne schorzenia.

Faktem jest jednak, że o wielu ziołach powszechnie stosowanych przez Ikarian, inni Europejczycy nawet nie słyszeli. Według szacunków mieszkańcy wyspy uprawiają ponad 150 różnych warzyw, zbóż oraz ziół. Najpowszechniej spożywanym napojem jest natomiast ziołowa herbatka.

Z ziołami po zdrowie

Obecnie, zdając sobie sprawę, jak negatywny wpływ na nasze życie mają pośpiech, stres i zawarta w żywności chemia spożywcza, coraz chętniej zwracamy się ku naturze. Spędzamy weekend poza miastem, kupujemy lokalne produkty i zwracamy uwagę na etykiety na opakowaniach. Nadal jednak za rzadko włączamy do diety zioła, a nawet za mało o nich wiemy.

Na szczęście mamy pod dostatkiem licznych publikacji, blogów, a nawet warsztatów i szkoleń krążących wokół tego tematu. Zainteresowani zielarstwem mogą spotykać się na zlotach zielarskich, uczestniczyć w konferencjach, wymieniać się doświadczeniem i zdobywać wiedzę.

Dlaczego warto zainteresować się zielarstwem i ziołolecznictwem? Zwracając się ku ziołom, zapewnimy sobie zdrowie i dobre samopoczucie, a być może nawet, wzorem mieszkańców Ikarii, będziemy na najlepszej drodze do długowieczności.

Jak się okazuje korzyści, jakie niosą ze sobą dla ludzkiego organizmu zioła, są trudne do przecenienia. Nie tylko dostarczają ważnych dla naszego zdrowia witamin, minerałów i antyoksydantów, ale co ważne, nie obciążają przy tym organizmu. Zawartość korzystnie oddziałujących substancji, w tym związków leczniczych zależy od wielu czynników m.in.: miejsca i pory zbioru, a także sposobu suszenia oraz przechowywania rośliny.

Przy zbiorach ziół warto pamiętać o zachowaniu ostrożności. Znikoma wiedza w tym zakresie może skutkować fatalną w skutkach pomyłką. Zioła zawsze zażywamy rozważnie i zgodnie z zaleceniami. Warto pamiętać, że niektóre z nich, jak na przykład szczwół plamisty, mogą być silnie trujące.

W ziołach ukryta jest niezwykła moc i zdrowie. Decydując się na ich stosowanie, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad. Ziołowe preparaty kupujemy tylko ze sprawdzonych źródeł. Na samodzielne zbieranie ziół decydujemy się pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednią wiedzą. Stosując zioła, przestrzegamy zalecanego dawkowania.

Ocena

About the author

Lidka Kowalska

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge