Właściwości aloesu, o których musisz wiedzieć

Nie ma chyba drugiej równie wartościowej i uniwersalnej rośliny co aloes. Właściwości aloesu sprawiły, że stosuje się go powszechnie w kosmetykach, w preparatach leczniczych, a także w produktach spożywczych. Przemysł aloesowy generuje każdego roku na świecie wiele miliardów dolarów. Skąd tak wielkie zainteresowanie tym niepozornym sukulentem? W dzisiejszym artykule skupimy się na przedstawieniu najważniejszych właściwości aloesu, o których koniecznie powinniśmy zawsze pamiętać.

Właściwości aloesu – co w nim znajdziemy?

Aloes jest rośliną, która pierwotnie pochodziła z obszarów pustynnych Azji i północnej Afryki. Z czasem podbiła jednak niemal wszystkie kontynenty.

Znano i stosowano ją od wieków. Uwielbiały ją władczynie Egiptu, powszechnie wykorzystywały go do pielęgnacji mieszkanki starożytnej Grecji. Dotrwała nawet do naszych czasów legenda, że aloes uratował życie Aleksandra Macedońskiego, gdy został on ranny podczas jednej z wypraw wojennych. W średniowieczu i w okresie nowożytnym ceniono właściwości lecznicze tej rośliny, wytwarzając z niej specjalne preparaty, z których najciekawszym był eliksir młodości nazywany szwedzką nalewką.

Co wpływa na tak zróżnicowane działanie aloesu? Przede wszystkim szereg składników aktywnych, które znajdują się w jego miąższu. Występują w nim witaminy A, C, E oraz B12, która nieczęsto pojawia się w produktach roślinnych.

Właściwości aloesu zawdzięczamy także obecności cennych minerałów. Do najważniejszych zaliczają się: magnez, potas, wapń, sód, selen i mangan. Stanowi on też cenne źródło aż 18 aminokwasów, których nasz organizm bardzo potrzebuje, a nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć.

Co jeszcze występuje w aloesie? Cenne kwasy tłuszczowe, wpływające na poprawną pracę większości naszych układów i narządów.

Warto zatem zastanowić się teraz, w jaki sposób aloes działa na nasz organizm.

Piękna i zdrowa skóra

Od wieków aloes stosuje się jako substancję wspierającą w leczeniu poparzeń słonecznych. Roślina ta potrafi jednak zdziałać zdecydowanie więcej dla naszej skóry.

Przede wszystkim zawarte w niej składniki aktywne pomagają walczyć ze wszelkimi stanami zapalnymi. Ma także działanie antywirusowe i antybakteryjne. Przeciwbólowe właściwości aloesu sprawiają, że dzięki niemu łagodzone jest nieprzyjemne pieczenie i świąd np. po poparzeniach słonecznych oraz przyspieszony zostaje proces leczenia. Wykorzystuje się to także przy występowaniu rozmaitych stanów zapalnych skóry.

Aloes głęboko nawilża i odżywia skórę. Jest naturalnym humektantem, co oznacza, że dostarcza do głębokich warstw skóry zdecydowanie więcej wilgoci niż rozmaite inne preparaty na bazie samej wody. Zawarte w nim składniki dodatkowo odżywiają skórę, dbając o jej dobrą kondycję.

Wykorzystanie aloesu w kosmetykach pielęgnacyjnych poprawia ogólną kondycję skóry. Pomaga odbudowywać włókna kolagenowe, odpowiedzialne za sprężystość oraz napięcie skóry. Zawarte w nim antyoksydanty, wychwytują też rodniki. Aloes staje się zatem prawdziwym eliksirem młodości.

Zdrowy żołądek i lepszy metabolizm

Aloes można stosować nie tylko na skórę. Chętnie pija się także sok z tej rośliny, ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości aloesu.

Przede wszystkim pomaga walczyć z szeregiem stanów zapalnych w układzie pokarmowym. Wspiera regenerację tkanki nabłonkowej, wyściełającej żołądek i jelita. Stosuje się go w szeregu dolegliwości związanych z refluksem oraz cofaniem się treści żołądkowej.

Równocześnie skutecznie usuwa zalegające pozostałości procesu trawienia. Szczególnie istotne jest to w jelitach. Oczyszczenie kosmków jelitowych wpływa bowiem na lepsze wchłanianie składników odżywczych, poprawę metabolizmu, a w efekcie dobrą kondycję oraz szczupłą sylwetkę.

Cholesterol pod kontrolą

W aloesie znajduje się także szereg steroli roślinnych, w tym beta-sitosterol, który odpowiada za zmniejszenie wchłaniania cholesterolu z jelit do krwioobiegu.

Dzięki temu jesteśmy w stanie obniżyć poziom tej szkodliwej substancji we krwi. Wpływa to bardzo korzystnie na ogólny stan zdrowotny całego organizmu.

Aloes – uniwersalny środek na wiele problemów

Aloes stosuje się wewnętrznie i zewnętrznie od niemal 5000 lat. Stanowi on podstawę naturalnych kosmetyków, środków leczniczych oraz wartościowego pożywienia.

Właściwości aloesu i znajdujące się w nim składniki pomagają dbać o zdrowie i piękny wygląd. Warto zatem korzystać ze skarbów, które daje nam natura każdego dnia.

Ocena

About the author

Ania Czarska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge