Wyprawka dla noworodka - szykujemy się na powitanie nowego członka rodziny

Wyprawka dla noworodka – szykujemy się na powitanie nowego członka rodziny

Narodziny dziecka to okres dużych zmian w życiu rodziców. Te dotyczyć będą nie tylko sposobu organizacji dnia, ale także wyposażenia mieszkania. Jego wnętrze powinno zostać dostosowane do potrzeb maluszka i ułatwiać rodzicom opiekę nad dzieckiem. Poza domowymi sprzętami, takimi jak łóżeczko, czy wanienka konieczne będzie przygotowanie wyprawki dla dziecka. Co powinno się w niej znaleźć?

Ostatni trymestr ciąży to czas gorączkowych przygotowań na narodziny maluszka. Wyprawkę warto skompletować przynajmniej dwa miesiące przed planowanym terminem rozwiązania, by ostatni okres ciąży przebiegł spokojnie i bez zbędnego stresu. Przygotowana do zabrania do szpitala torba wraz z wszystkimi niezbędnymi akcesoriami pozwoli spokojnie czekać na narodziny dziecka. Co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawkę kompletuj zgodnie z listą

Aby ułatwić mamom przygotowanie się na narodziny dziecka, niektóre szpitale położnicze udostępniają listę rzeczy, które należy zabrać ze sobą do szpitala. Listę zazwyczaj można znaleźć na stronie www szpitala, w niektórych placówkach można odebrać ją osobiście lub dowiedzieć się, co będzie potrzebne przez telefon. Lista rzeczy może się różnić w zależności od tego, który szpital ją udostępnił. Różnice są jednak niewielkie. Najczęściej są to te same przedmioty, które obejmują zarówno wyprawkę dla dziecka, jak i rzeczy niezbędne mamie.

Wyprawka dla maluszka – co pakujemy do torby?

W spakowanej do szpitala torbie nie powinno zabraknąć ubranek dla maluszka. W zależności od tego, jak duże urodzi się dziecko, mamy kupują zazwyczaj ubranka w rozmiarze 56 albo 62. Rzadko zdarza się, by dziecięce śpioszki i pajacyki musiały być mniejsze (rozm. 50).

Do torby warto spakować 4 śpioszki i tyle samo kaftaników. W niektórych szpitalach sugeruje się też zabranie kilku body i pajacyków, choć nie zawsze jest to konieczne. Konieczne będą łapki niedrapki oraz cienkie, bawełniane czapeczki – najlepiej po 2 pary. Do szpitala warto wybierać czapeczki bez wiązania, które dla małego dziecka mogą okazać się niebezpieczne i powodować dyskomfort.

Do szpitalnej torby należy spakować również rożek, ręcznik dla dziecka, kilka tetrowych pieluszek oraz pieluszki jednorazowe. Poza tym potrzebne będą nawilżane chusteczki dla niemowląt, krem przeciw odparzeniom do pielęgnacji delikatnej pupy dziecka, płyn do mycia albo delikatne mydło, jałowe gaziki, sól fizjologiczna do przemywania oczu dziecka i preparat do pielęgnacji kikuta pępkowego.

Niektórzy rodzice pakują też oliwkę do pielęgnacji niemowląt i szczotkę do czesania dziecięcej czupryny, choć ta nie zawsze jest potrzebna. Niektóre akcesoria, takie jak rożek i ręcznik, a także niezbędny w dniu wyjścia ze szpitala fotelik samochodowy oferuje sklep dziecięcy.

Czego w szpitalu będzie potrzebować mama?

Do pobytu w szpitalu powinna przygotować się też mama. Co musi ze sobą zabrać? Z pewnością musi spakować dowód osobisty, kartę ciąży oraz niezbędne wyniki badań. Poza tym przydadzą się przynajmniej 2 koszule nocne i 2 biustonosze do karmienia piersią. Niezbędne mogą okazać się wkładki laktacyjne oraz poporodowe majtki. Warto spakować szlafrok, wygodne kapcie i klapki pod prysznic.

W przypadku kosmetyków można ograniczyć się do żelu pod prysznic oraz szamponu. Konieczne będą też podpaski poporodowe i przynajmniej 2 ręczniki. Do porodu warto zabrać niepotrzebną już kobiecą koszulę albo zwykły podkoszulek. Pamiętajmy też o dezodorancie, szczoteczce do zębów i paście, a także szczotce do włosów. Już w szpitalu po trudach porodu warto zadbać o swój wygląd. Wystarczy, że ułożymy fryzurę, a od razu poczujemy się lepiej. Warto zabrać też drobne przekąski (np.biszkopty) i wodę do picia, która może się przydać w dniu porodu.

Tak wyposażona torba powinna czekać na mamę przynajmniej kilka tygodni przed planowanym porodem. Kiedy maluszek postanowi przyjść na świat, rodzice będą już na to przygotowani.

Ocena

About the author

Lidka Kowalska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge