Ząbkowanie niemowląt - jak pomóc dziecku w trudnym okresie
Beautiful smiling cute baby

Ząbkowanie niemowląt – jak pomóc dziecku w trudnym okresie?

Ząbkowanie niemowląt u niektórych maluszków może przebiegać bezboleśnie, u innych powodować ból, rozdrażnienie i problemy z zasypianiem. To okres trudny zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Nie każdy rodzic wie, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Choć istnieje wiele metod, niestety nie wszystkie działają. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy te, które naszym zdaniem mają największą skuteczność.

Ząbkowanie niemowląt może przebiegać w różny sposób i w różnym czasie. Nie ma tu reguły, która jasno wskazywałaby rodzicom, kiedy zaczną wyrzynać się ząbki. Nieco inaczej jest z kolejnością wyrastania zębów. Zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się dolne jedynki, choć i tu zdarzają się wyjątki. Co do okresu, kiedy możemy spodziewać się je zobaczyć, to pierwsze symptomy ząbkowania zazwyczaj pojawiają się około 4 – 5 miesiąca. Niektóre maluszki mogą się pochwalić ząbkami już w 6 miesiącu życia, inne dopiero w 12 albo po skończeniu pierwszego roku.

Ząbkowanie niemowląt – uciążliwe symptomy

W okresie, kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowląt, maluszek częściej bierze do buzi rączki i gryzie różne przedmioty. W ten sposób próbuje złagodzić ból oraz swędzenie dziąseł, które może być bardzo uciążliwe. Niektóre dzieci są w tym czasie rozdrażnione i miewają problemy z zaśnięciem. O tym, że ząbkowanie rzeczywiście się rozpoczęło, możemy się przekonać, zaglądając maluszkowi do buzi. Jego dziąsła będą wtedy rozpulchnione i wrażliwe. Przy wizycie kontrolnej pediatra też powinien zwrócić na to uwagę. W tym okresie można też zaobserwować u dziecka wzmożone ślinienie, choć to może być też oznaką, że u dziecka intensywniej zaczęły pracować ślinianki.

Inne z objawów, które możemy zaobserwować, to brak apetytu, płaczliwość, krwawienie dziąseł, a także stany gorączkowe i biegunki. Te ostatnie mogą być jednak spowodowane infekcją. Dlatego warto uważnie obserwować dziecko i w przypadku wątpliwości skonsultować się z pediatrą.

W jaki sposób można łagodzić ząbkowanie niemowląt?

Nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie objawów ząbkowania u dzieci, ale możemy je łagodzić. W jaki sposób? Przede wszystkim warto dać dzieciom znać, że się o nie troszczymy. Częste przytulanie i przystawianie do piersi może być bardzo pomocne. Sposobem na obolałe dziąsła są też gryzaki. Specjalnie do tego celu przystosowane, mogą być samodzielnie trzymane przez dziecko. Dzięki temu, że są wyposażone w wypustki, mogą masować obolałe i swędzące dziąsła. Niektóre z nich przed podaniem dziecku można schłodzić w lodówce, dzięki czemu doskonale koją ból.

Na rynku są też dostępne specjalne, przeznaczone na ząbkowanie niemowląt preparaty uśmierzające ból. Smarowanie rozpulchnionych dziąseł takimi specyfikami może przynieść widoczną ulgę.

Doskonałym sposobem jest też masowanie dziecięcych dziąseł. Można to zrobić przy pomocy czystej tetrowej pieluszki. Wystarczy zmoczyć jej fragment letnią, przegotowaną wodą i delikatnie przetrzeć dziecku dziąsła. Do tego celu nadaje się też specjalna silikonowa nakładka na palec. Jest nieduża i wygodna w użyciu. Przed zastosowaniem warto ją wyparzyć. Rodzice przy pomocy umieszczonych na niej wypustek również mogą masować dziecięce dziąsła.

Czasem ratunkiem dla cierpiącego malca może być po prostu smoczek. Jego podanie uspokaja dziecko i pozwala masować obolałe miejsca. Smoczki i gryzaki mają jeszcze jedną zaletę. Chronią przed wykształceniem się u niemowląt odruchu ssania kciuka. Oduczenie takiego nawyku – jeśli już się pojawi – może być bardzo trudne.

Jak inaczej można przetrwać ząbkowanie niemowląt? Istnieją jeszcze sposoby domowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednym z nich jest podawanie dziecku twardych warzyw i owoców. Te dla lepszego efektu należy wcześniej schłodzić w lodówce.

Jak widać, metod na ząbkowanie niemowląt jest całkiem sporo. Nie wszystkie muszą zadziałać w przypadku Twojego dziecka. Jednak jeśli maluszek bardzo cierpi, warto je wypróbować.

Ocena

About the author

Lidka Kowalska

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge